1/ Jak sestavit své první investiční portfolio? (pasivní investování)
Právě jste se rozhodli dozvědět se něco více o investování, vítáme vás u prvního edukačního článku. Přestože se jedná o článek určený výhradně pro začátečníky, doporučujeme jeho přečtení všem. Téma “Jak sestavit své první investiční portfolio” bude rozdělené do více článků, v každém z nich se zaměříme na trochu odlišný styl. V tomto článku se dozvíte základy a tipy ohledně tzv. pasivního investování (aktivní investování je popsáno v následujícím článku). Než začnete investovat, vyplatí se znát alespoň základy o tom, do čeho chcete své peníze investovat. Pokud se rozhodnete pro pasivní styl investování, nejdůležitější a největší složkou vašeho portfolia budou tzv. ETF.
Co je to ETF?
Jedná se o výrazné zjednodušení nákupu akcií. Nákupem určitého ETF si vlastně koupíte balíček akcií, například takové “500 v 1”. ETF si tedy můžete představit jako velmi pestrý švédský stůl, kdy se koupí “1 stolu” stáváte vlastníky desítek různých potravin. Koupí 1 ETF tedy kupujete kus akcie Applu, Googlu, Microsoftu, nebo třeba Tesly. Výhoda je zřejmá – ušetříte spoustu času, místo 500 nákupů uskutečníte pouze jeden.
Jak ETF fungují?
Některá ETF fungují na principu kopírování pohybů určitých indexů. Jako příklad si uvedeme index S&P 500. Ten je složen z 500 největších amerických akciových společností, které jsou v indexu zastoupeny různou vahou (různým poměrem). Tento poměr se v průběhu času mění podle předem nastaveného algoritmu, který zajišťuje, aby daný index správně reprezentoval sílu jednotlivých akcií, které v něm jsou zahrnuty. Index jako takový si koupit nemůžete, jelikož se jedná pouze o ukazatel daného odvětví americké ekonomiky (prostřednictvím akciových firem, které reprezentuje), tudíž fyzicky neexistuje. Ale můžete si koupit právě ETF, které přesně kopíruje pohyb daného indexu. Jak je možné, že ETF přesně kopíruje cenu indexu? ETF je aktivum od fondu, který vlastní přesně takový mix akcií, z jakých je složen index. Jedná se o pasivně spravované fondy, tudíž akcie nikdo nevybírá ručně, ale jsou do fondu přiřazovány automaticky podle stejného algoritmu, jaký je používán u indexů.
Ostatní ETF naopak nekopírují žádný index, ale jsou skládány managementem poskytovatele daného ETF. Tyto ETF mívají o trochu vyšší poplatky, ale stále se jedná řádově o desetiny procent ročně.
Jaké jsou nejznámější indexová ETF?
Mezi nejznámější ETF patří jednoznačně S&P 500 a Nasdaq 100. Tyto ETF kopírují stejnojmenné americké indexy.
S&P 500 je index 500 největších firem obchodovaných na americkém akciovém trhu. Používá se jako ukazatel výkonnosti amerických firem. Jedná se o firmy z různých oborů, tedy například banky, technologické firmy, zdravotnické firmy, těžařské firmy, automobilky, a podobně. To, jakou měrou je každá firma v indexu zastoupena, je určeno její aktuální kapitalizací ve srovnání s ostatními firmami (tedy tím, jak se aktuálně firmě “daří”).
Oproti tomu index Nasdaq 100 je složený převážně z technologických firem, jako jsou Apple, Microsoft, Google, Amazon,… Slouží tedy jako ukazatel výkonnosti technologického odvětví americké ekonomiky. Míra zastoupení v indexu je počítána velmi podobně jako u indexu S&P 500.
Další informace o indexech najdete v jednom z dalších článků. Doporučujeme ale, abyste procházeli články popořadě tak, jak jsou seřazeny.
Indexová vs. sektorová ETF
Za zmínku stojí ještě rozdíl mezi indexovými a sektorovými ETFky. U brokera si můžete koupit indexové ETF, jako je například výše zmíněné S&P 500 nebo Nasdaq 100. Další možností (či doplňkem portfolia) mohou být tzv. sektorová ETFka, které se skládají vždy pouze z akcií z jednoho odvětví. Pokud tedy věříte v sílu zdravotnických firem, můžete si koupit ETF ze zdravotního sektoru. Nebo naopak zdravotnictví nevěříte, a dáte přednost ETFku s bankami.
Jednotlivé sektory a jejich specifika najdete v jednom z dalších článků. Doporučujeme ale, abyste procházeli články popořadě tak, jak jsou seřazeny.
Jak je to u ETF s dividendami?
Akciové firmy většinou vyplácí dividendy, a jelikož jsou ETFka se skládají z jednotlivých akcií, také vyplácí dividendy. Většina ETF existuje ve dvou verzích, a to jako distribuční ETF nebo akumulační ETF. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Distribuční ETF
Toto ETF dividendu vyplácí (většinou) přímo na váš účet u brokera. Pokud tedy máte nakoupené distribuční ETF, vždy v určitém intervalu vám na účet přijdou peníze ve výši dividendy. Ale jelikož se jedná o příjem z kapitálových trhů, je nutné tyto dividendy danit. Ale jako správní kapitalisté se samozřejmě snažíte minimalizovat velikost jakékoliv daně placené státu (samozřejmě legálním způsobem ?). Proto existuje druhý typ ETF.
Akumulační ETF
Toto ETF dividendu vyplácí ve stejné výši, ale peníze vám vůbec nepřijdou na účet, ale ihned je za ně nakoupena další část daného ETF. Pokud tedy máte nakoupené ETF S&P 500 a přijde z něho dividenda 100$, je přesně za tuto částku přikoupeno na aktuálních cenách další ETF S&P 500 za 100$. Tím, že vám nepřišly na brokerský účet žádné peníze, není potřeba nic danit.
Pokud tedy srovnáme obě možnosti, je lepší vždy kupovat akumulační ETF, jelikož nemusíte platit žádné daně z dividend, a získáte tím pádem “o 15% víc”.
Ještě důležitý dodatek – realizované zisky z prodejů ETF je samozřejmě potřeba danit, ale daně se řeší vždy až po konci kalendářního roku. Času je na to ale dost. Podrobněji se budeme daním u investic věnovat v jednom z dalších článků.
V jaké měně ETF nakoupit?
Když si budete u brokera procházet různé možnosti nákupu, tak zjistíte, že například ETF kopírující index S&P 500 můžete nakoupit v různých měnách. Jaký je mezi těmito ETF rozdíl?
Pokud se podíváte na náhledy grafů těchto ETF, každý bude pravděpodobně trochu jiný. Ale proč, když kopírují stejný index? Důvod je jednoduchý, námi zmíněný index S&P 500 používá své podkladové aktivum americké dolary (USD). Hodnota amerického dolaru se ovšem v průběhu času vzhledem k ostatním měnám mění. Pokud si tedy zobrazíte ETF S&P 500 v eurech (EUR) či v anglických librách (GBP), graf se pokaždé liší přesně o tolik %, o kolik % se liší vývoj dané měny vzhledem k dolaru. Pro lepší pochopení uvedeme příklad: Index S&P 500 vzrostl za 1 rok o 15%. Zároveň euro posílilo oproti americkému dolaru o 10%. Pokud si tedy zobrazíme graf ETF S&P 500 vedeného v eurech, bude na zobrazeném grafu za 1 rok růst pouze o 5% (těch 10% jsme “vydělali” růstem eura). Podobně je to i s britskou librou. Co si z toho vzít? Je úplně jedno, jestli budete investovat v dolarech, eurech, či librách. Máme pouze jedno doporučení – vybírejte si takové ETF, které mají jako podkladová aktiva větší měny.
Od jakého “poskytovatele” ETF nakoupit?
Když už se rozhodnete, v jaké měně si ETF nakoupíte, bude před vámi další volba. Na “trhu s ETFky” jsou dva největší zprostředkovatelé. Ti se jmenují Vanguard a iShares (někdy také pod názvem BlackRock). Jedná se o ověřené zprostředkovatele, a jestli si vyberete jednoho nebo druhého je docela jedno. Rozdíly jsou zanedbatelné. Když bychom měli tuto situaci přirovnat k něčemu z reálného světa, jednalo by se o poskytovatele platebních karet. Také je vám relativně jedno, jestli máte kartu od MasterCard nebo od společnosti Visa. Zde je tedy výběr na vás.
Poplatky u jednotlivých ETF
Obrovskou výhodou ETF jsou jejich nízké poplatky. Vždy nás zajímá poplatek za rok (značí se “p.a.”). U ETF se tyto poplatky pohybují kolem nižších desetin procenta, někdy i v setinách procenta. Takto nízkých poplatků za “správu ETF fondu” dosahují tyto ETF kvůli tomu, že jsou pasivně spravované, tudíž tam nemusí sedět člověk, který by akcie vybíral ručně a bral mzdu. Vše jede automaticky dle předem nastavených algoritmů. Nízké poplatky u ETF jsou tedy výhodou oproti aktivně spravovaným fondům např. u bank (tam jsou poplatky často v řádech jednotek procent ročně).
Co si zkontrolovat u méně známých ETF
Pokud byste zabrousili mezi méně známé ETF, máme zde pár tipů, co si před jejich nákupem zkontrolovat, abyste minimalizovali rizika. Veškeré informace, které budete o vámi zvolených ETF shánět, byste měli najít na této stránce: justetf.com
1. Ověření poskytovatelé ETF
Jedná se o vaše investované peníze, tudíž je ve vašem zájmu se ujistit, zda-li je firma zprostředkovávající ETF fond, který plánujete nakoupit, důvěryhodná. Zde se vyplatí využívat služeb zavedených firem, a těmi jsou: Vanguard, iShares (BlackRock) a SPDR.
2. Fyzická replikace
ETF fond může akcie fyzicky držet, nebo používá místo fyzických akcií finanční deriváty. Pokud fond akcie fyzicky drží, jedná se o fyzickou replikaci, a takový způsob je výrazně bezpečnější. Pokud fond používá syntetickou replikaci, v případě špatného risk managementu se může stát, že celý fond zkrachuje, což rozhodně nechcete. Vybírejte si tedy pouze ETF fondy s fyzickou replikací.
3. Další doporučení
Další ukazatele, na které byste si měli dávat pozor jsou stáří ETF a velikost ETF. ETF by mělo být alespoň 5 let staré a mělo by mít pod správou rozumně velký kapitál (ve vztahu ke kapitálu zde platí: “Čím větší, tím lepší.”), proto doporučujeme ETF o velikosti minimálně 500 milionů.
Jaká ETF můžete zařadit do portfolia?
Níže se podíváme na to, jaké jsou příklady známých a ověřených ETF, nad kterými můžete uvažovat při tvorbě portfolia.
V první odrážce najdete stručný popis a charakteristiku daného ETF. V druhé odrážce najdete ticker, který pokud vyhledáte u brokera, najdete akumulační verzi daného ETF obchodovaného v měně uvedené v závorce. A nakonec zde uvádíme TER (Total Expense Ratio), což jsou roční poplatky daného ETF (tyto hodnoty nemusí být aktuální – zkontrolujte si je na justetf.com).
Vanguard S&P500 / iShares Core S&P500
- Toto ETF obsahuje 500 největších amerických firem.
- Ticker: VUAA (USD/EUR) / CSPX (USD); TER: 0,07%
Invesco EQQQ Nasdaq-100 / iShares NASDAQ 100
- Toto ETF obsahuje 100 největších amerických technologických firem.
- Ticker: EQAC (USD) / CNDX (USD); TER: 0,30%
Vanguard FTSE all-world
- Toto ETF obsahuje největší firmy z celého světa.
- Ticker: VWRA (USD) / VWCE (EUR); TER: 0,22%
VanEck Global Real Estate
- Toto ETF obsahuje 100 největších firem zabývajících se nemovitostmi z celého světa.
- Ticker: TRET (USD/EUR); TER: 0,25% (Pozor, toto ETF je DISTRIBUČNÍ!)
iShares Core MSCI Europe
- Toto ETF obsahuje přes 450 největších evropských společností.
- Ticker: EUNK (EUR); TER: 0,12%
iShares STOXX Europe 50 (Pokud u brokera nemáte EUNK, toto je alternativa.)
- Toto ETF obsahuje 50 největších evropských společností.
- Ticker: EUN (EUR); TER: 0,35% (Pozor, toto ETF je DISTRIBUČNÍ!)
SPDR MSCI USA Small Cap Value Weighted
- Toto ETF obsahuje přes 1500 malých amerických firem s vysokým potenciálem.
- Ticker: ZPRV (EUR) / USSC (USD); TER: 0,30%
SPDR MSCI Europe Small Cap Value Weighted
- Toto ETF obsahuje přes 900 malých evropských firem s vysokým potenciálem.
- Ticker: ZPRX (EUR); TER: 0,30%
iShares Core MSCI World
- Toto ETF obsahuje přes 1500 středních a velkých světových firem.
- Ticker: EUNL (EUR) / IWDA (USD); TER: 0,20%
Pro koho jsou vhodná portfolia složená čistě z ETF?
Na to se podíváme ve třetím článku.
Samozřejmě si ukážeme i příklady portfolia složeného pouze z ETF, ale nejdříve se podíváme na to, jak funguje aktivní investování. O tom je následující článek: odkaz.
Rozcestník
Nerozumíte některým slovům?
Po kliknutí na zvýrazněná slova se dostanete na náš Slovník pojmů.
Už jste součástí naší komunity?
Pokud jste něčemu nerozuměli, nebo by vás zajímaly ty nejaktuálnější informace, tipy, či zajímavá doporučení, připojte se zdarma do naší komunity!
Upozornění: některé informace jsou kvůli lepší srozumitelnosti článku záměrně zjednodušeny.