Základy o kryptoměnách

V tomto krátkém úvodu do světa kryptoměn si vysvětlíme několik základních pojmů, které kryptonadšenci používají (ve svém vyjadřování).
Znáte třeba zkratku USDT, nebo víte, kde a jak nakoupit kryptoměny? Pokud ano, pokračujte rovnou na konec tohoto článku, kde najdete rozcestník.
Pokud ještě ne, vše potřebné se dozvíte níže, nebo na našem Discordu.

Co je kryptoměna?

Kryptoměna je aktivum a virtuální měna. S kryptoměnami lze obchodovat, můžeme do nich investovat (nakoupit a držet je dlouhou dobu) a v poslední době se objevují projekty, které umožňují kryptoměnami platit i jako reálnými penězi. Velmi důležitou vlastností kryptoměn je jejich decentralizace. Zároveň je důležitým prvkem u kryptoměn jejich jedinečnost. Každá jednotka kryptoměny má tedy svůj “identický kód”, který je nezaměnitelný s ostatními jednotkami jiných kryptoměn.

Co je to decentralizace?

Narozdíl od normálních měn nemají kryptoměny žádnou centrální autoritu. Například dolar je spravován centrální bankou v USA, která může ovlivňovat jeho vývoj. Kryptoměny nikdo takto ovlivňovat nemůže.

Kdo je to hodler?

S tímto pojmem se dříve či později v kryptosvětě setkáte. Slovo “HODLovat” vzniklo prohozením písmen z HOLD na HODL a tento termín je užívaný mírně ironicky k pojmenování způsobu držení kryptoměny dlouhou dobu bez ohledu na to, co se stane s jeho cenou. Hodleři sází na kvalitu kryptoměny a doufají v její budoucí potenciál.

Kde mohu kryptoměny nakoupit?

Vše probíhá přes internet. Je potřeba si vybrat kryptoměnovou burzu (= zprostředkovatele mezi decentralizovanou sítí a mnou), pomocí které budete moci nákup uskutečnit. Na trhu je k dispozici celá řada kryptoměnových burz a pro začátečníka nemusí být jednoduché si vybrat. Na základě našich uživatelských zkušeností jsme sestavili porovnání burz, díky kterému si budete moci jednoduše vybrat. Najdete tam vše potřebné. Více informací najdete níže.

S jakou částkou mohu kryptoměny nakupovat?

Je dobré si vždy rozmyslet, kolik kapitálu můžete vystavit riziku investice či spekulace. Na rozdíl od akcií, kde lze začít často již od 1$, u kryptoměn doporučujeme začít s 50 až 100$. Tato částka je ideální na vyzkoušení platformy, seznámení se s fungováním kryptoměn, apod. Až budete s prostředím seznámeni, můžete samozřejmě obchodovat s větším kapitálem.

Mám s kryptoměnami krátkodobě obchodovat, nebo do nich dlouhodobě investovat?

Na tuto otázku nemůžeme poskytnout objektivní odpověď. Kryptoměny mohou být součástí vašeho investičního portfolia, ideálně v rozumné míře (třeba v řádu vyšších jednotek procent). Zároveň s kryptoměnami obchodujeme, a právě v obchodování spatřujeme velké výhody kryptoměn. Ale na tuto otázku si zvládnete po pár týdnech odpovědět určitě i vy.

Zaujali jsme tě a chceš se k nám přidat?

Najdeš u nás vhledy do ekonomiky, investování, aktuálního dění, a to vše v přátelské komunitě.

Stát se členem

Jaké jsou hlavní kryptoměny?

Trh s kryptoměnami je velmi obsáhlý, existuje jich přes 15 tisíc. Ale 2 nejznámější jsou Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH). Tyto kryptoměny jsou relativně nejvíce stabilní v porovnání s dalšími kryptoměnami, tzv. altcoiny.

Co jsou to altcoiny?

Altcoiny jsou všechny ostatní kryptoměny až na BTC a ETH. Jsou jich tisíce, často jsou velmi nestabilní (během týdne mohou ztratit 90% hodnoty, ale i opačně). Na těchto kryptoměnách se dají realizovat velmi příjemné zisky, ale i ztráty. Mezi nejznámější altcoiny patří například Cardano či Solana, Dogecoin, Shiba Inu.

V čem jsou kryptoměny lepší než akcie?

Kryptoměny jsou tu s námi cca 15 let a za tu dobu jsme si prožili spoustu bullrunů a bearmarketů. U akcií tyto cykly trvají o mnoho déle. Proto byla a bude u kryptoměn vždy vyšší šance realizovat velké zisky za kratší dobu v porovnání s akciemi.

Co je to USDT?

Jedná se o tzv. stablecoin, což je kryptoměna, která kopíruje hodnotu amerického dolaru. Používá se nejčastěji při obchodování místo obyčejného dolaru ($). Nejrozšířenějším stablecoinem je právě USDT. (Více informací o této kryptoměně najdeš zde).

Co je to NFT?

NFT (= Non-Fungible Tokens) je unikátní umění, které je k dispozici primárně v elektronické podobě. Jelikož se jedná o relativně velkou oblast v kryptoměnovém světě, věnujeme se jim více zde.

Jsou kryptoměny rizikové?

Ano. V porovnání s ostatními investičními příležitostmi jsou kryptoměny velmi rizikové. Pokud se ale budete dostatečně vzdělávat, dokážete rizika do značné míry eliminovat a využít velkého potenciálu kryptoměn.

Sleduj nás a přidej se do komunity!

Pravidelně přidáváme obsah na sociální sítě. Hlavním komunikačním kanálem je pro nás Discord server. Různá edukační videa najdeš na našem YouTube kanále. Stojí za to nás odebírat!

Nyní se přesuneme k prvnímu kroku, který před nákupem kryptoměny musíte absolvovat. A to vybrat si správnou burzu:

Na jaké burze nakoupit kryptoměnu?

Pokud budete chtít vlastnit kryptoměny nebo s nimi obchodovat, je potřeba je koupit pomocí nějakého zprostředkovatele. K tomu slouží kryptoměnové burzy. Výběr správné burzy je jednou z prvních věcí, kterou při obchodování s kryptoměnami musíte udělat.

Co je to kryptoměnová burza?

Burzu si můžete představit jako takové virtuální tržiště, na kterém můžete nakoupit kryptoměny. To, čím se jednotlivé burzy liší, jsou poplatky, provize, velikost a rizikovost burzy, počet nabízených kryptoměn, apod. Není burza, která by byla ve všech oblastech nejlepší, každému může vyhovovat něco trochu jiného. Na této stránce vám pomůžeme si vybrat ideální burzu.

Pokud se chcete rychle rozhodnout, jakou burzu zvolit, přečtěte si následujících pár vět:

Svět kryptoměn je trochu specifický, a jde o rizikovější prostředí v porovnání s např. akciovými brokery. Proto zde doporučíme 2 zavedené a velké burzy, u kterých je šance bankrotu relativně malá v porovnání s jinými burzami.

Binance

Pokud chcete mít rozumné poplatky a zároveň velký výběr kryptoměn, poté je ideální burza BINANCE, která je největší světovou burzou, a je tedy relativně bezpečná. Při registraci přes tento odkaz zároveň budete mít menší poplatky z každého obchodu, zároveň minimální částkou podpoříte tento projekt.

Bybit

V rámci diverzifikace je dobré mít své peníze (pokud obchodujete s 2000$ a více) minimálně na 2 burzách, poté doporučujeme burzu BYBIT, která má velmi podobné uživatelské prostředí jako Binance.

Rozcestník dalších článků

Stále nevíte, jakou burzu si vybrat?

Sepsali jsme podrobné srovnání kryptoburz zde.

Chcete se podívat, jaké burzy používají ostatní uživatelé, nebo mít přístup k aktuálním informacím ze světa kryptoměn?

Přidejte se k nám na Discord.

Chcete se dozvědět další informace a zajímavosti o kryptoměnách?

Další článek najdete zde.

Něčemu nerozumíte?

Proto zde máme Slovník pojmů (najdete ho i v menu), ve kterém více odborné pojmy stručně a srozumitelně vysvětlujeme.