2/ Jak sestavit své první investiční portfolio? (aktivní investování)

Druhý článek sekce akcie, ve kterém se dozvíte, jak by mělo akciové portfolio vypadat a na co byste měli myslet.

Vítáme vás u druhého edukačního článku. Přestože se jedná o článek určený převážně pro začátečníky, doporučujeme jeho přečtení všem. Téma “Jak sestavit své první investiční portfolio” je rozdělené do více článků, v každém z nich se zaměřujeme na trochu jinou část investování. V tomto článku se dozvíte základy a tipy ohledně tzv. aktivního investování. Než začnete investovat, vyplatí se znát alespoň základy o tom, do čeho chcete své peníze investovat. (Detailní postup krok za krokem bude ve čtvrtém článku z této úvodní série.) Pokud se rozhodnete pro aktivní styl investování, důležitou složkou ve vašem portfoliu budou akcie.

Co je to akcie?

Akcie je aktivum a cenný papír, který je podílem na vlastnictví společnosti. Nákupem akcie tedy nabízím společnosti svůj kapitál za část vlastnictví firmy a očekávám zhodnocení svého finančního vkladu. K tomu může dojít dvěma způsoby: výplatou dividendy, nebo zvýšením ceny akcie. Když se stane firma akciovou společností, všechny akcie jsou prodány investorům. Pokud si tedy akcii kupujete na burze (přes brokera), nekupujete si akcie přímo od akciové firmy, ale od jiného investora, který akcie zrovna prodává.

Portfolio složené čistě z akcií

Investiční portfolio můžete mít složené z jednotlivých akcií, což může mít výhody i nevýhody. Pokud se vám poved vybrat správné akcie, můžete během pár let zhodnotit investici o stovky procent, což se vám u ETF nepodaří. Další výhodou akcií jsou dividendy. ETFka samozřejmě dividendy také vyplácí, ale jsou nižší než u většiny jednotlivých akcií. Pokud byste tedy časem chtěli budovat dividendové portfolio, je správnou cestou zvolení vhodných dividendových akcií namísto ETF fondů. Portfolio složené převážně z akcií s sebou ale přináší také rizika. Pokud jste spíše začátečníci, můžete omylem nakoupit vysoce volatilní akcii, jejíž cena může během měsíce klesnout o 50%. Pokud to bude jeden z vašich prvních nákupů, zbytečně získáte na investování negativní pohled.

Počet akcií v portfoliu

K tomu, jaké konkrétní akcie do portfolia vybrat se dostaneme později. Důležitá otázka ale je, KOLIK akcií by v portfoliu mělo být. Obecně platí, že čím víc akcií v portfoliu máte, tím víc bude diverzifikované. O každé akcii, kterou vlastníte, byste ale měli vědět co nejvíce informací. Z toho vyplývá, že byste neměli vlastnit 100 akcií, protože se to časově nedá zvládnout. Obecně se doporučuje mít v portfoliu 15-25 akcií, pokud máte ETFka, tak klidně i méně.

Další doporučení ohledně počtu akcií souvisí s jejich nákupem, obzvlášť pokud jste začátečníci. Pokud začínáte budovat portfolio, nemusíte hned nakupovat 15 různých akcií, abyste byli diverzifikovaní. Pokud znáte pouze pár firem, kupte zpočátku klidně jen 3 akcie. Poté, až budete postupem času získávat větší přehled v investicích a porozumíte byznysovým modelům dalších firem, můžete dokoupit další akcie, jelikož už budete vědět co, kdy a za kolik nakoupit.

Váha jednotlivých akciových titulů v portfoliu

Další pravidlo, které je dobré dodržovat, se týká váhy (=zastoupení) jednotlivých akcií v portfoliu. Pokud budete mít v portfoliu akcii, do které budete mít zainvestováno 50% celkového kapitálu, bude velmi nadvážená. Pokud by nastal u dané akcie nějaký problém a následně velký propad, propadne se vám výrazně také hodnota vašeho portfolia. Obecně se proto nedoporučuje investovat do jedné akcie více než 10% kapitálu. Samozřejmě se může stát, že akcie, do které jste zainvestovali 10% procent kapitálu vyroste o 200%, a najednou budete mít 25% kapitálu v jedné společnosti. Co potom dělat? Pokud bude firma nadále splňovat vaši investiční tezi, není důvod akcie odprodávat. Tématu “Kdy prodat akcii?” se budeme věnovat později.

Geografická diverzifikace

Při výběru jednotlivých akcií je důležité si uvědomit, že velkou roli hraje také to, v jakém státě daná firma sídlí a kde všude podniká. Pokud koupíme akcie firmy podnikající například v Africe, máme zde relativně vysoké riziko vojenského převratu či jiných věcí, které nelze plánovat dopředu. Proto se vyplatí nakupovat firmy, které sídlí ve státech poskytujících podnikatelům stabilní politické a ekonomické zázemí. O jaké státy se může jednat? Asi nejlepší volbou jsou Spojené státy. Dále třeba Evropa, i když s tou to není tak jednoduché. Tématu “Jaké státy mají dobré podmínky pro podnikatele?” se budeme věnovat později. Další důležitou otázkou je, zda-li firma podniká pouze ve své zemi, nebo celosvětově. Pokud nakoupíte akcie firem, které mají byznys po celém světě, je to často výhoda. Proč byste měli dbát při výběru akcií ohled i na geografickou diverzifikaci? Opět, jako u každé diverzifikace, dochází při správném rozložení portfolia ke snížení rizika. Co si tedy zapamatovat k tomuto bodu? Nákupem akcií z USA nic nezkazíte, většina investorů má portfolia složená převážně z amerických akcií.

Diverzifikace akcií napříč sektory

Akcie se dělí do tzv. sektorů. Tyto sektory se navzájem od sebe liší svým zaměřením, a celkově jich je 11. Každou akciovou firmu lze zařadit právě do jednoho z těchto sektorů. Jako příklad si můžeme uvést firmy se zaměřením na zdravotnictví, finanční instituce, či technologie. Každý tento sektor má určitá specifika, a firmy v daném sektoru tedy na určité události reagují podobně. Těchto informací lze využít při výběru akcií do portfolia. Pokud se bude portfolio skládat převážně z firem z technologického sektoru, je náchylnější k větším propadům. Pokud ale nakombinujeme firmy z více sektorů, riziko můžeme snížit. Když se nedaří jednomu sektoru, jinému se může dařit. A toho se dá samozřejmě využít.

Není nutné mít ve svém portfoliu zastoupený každý sektor, protože pokud nerozumíme nějakému sektoru vůbec, tak lepší, než vybrat špatnou akcii (nebo akcii, které vůbec nerozumím), je nevybrat žádnou. Podrobněji se jednotlivým sektorům budeme věnovat v jednom z dalších článků.

Dividendové akcie

Dalším benefitem akcií je výplata dividend. Výše vyplácené dividendy je u každé firmy samozřejmě jiná. Otázka zní: Měl bych při výběru akcií upřednostňovat ty, které platí (vysoké) dividendy? Obecně lze odpovědět tak, že dividendy jsou příjemným bonusem, ale neměly by být hlavním kritériem pro výběr jednotlivých akcií. Pokud vyberete firmu s dobrým byznysem ale nižšími dividendami, může to být lepší, než mít firmu, která platí vysoké dividendy, ale na úkor budoucího vývoje. Na závěr ještě stojí za to poznamenat, že ačkoliv dividendy často vypadají zanedbatelně, tak v dlouhodobém horizontu velkou měrou přispívají ke zhodnocení investované částky. Dividendovým akciím a dividendám se také budeme věnovat ve speciálním článku.

Líbí se mi akcie, ale kdy ji koupit…?

Akcie může být podhodnocená, férově naceněná, nebo nadhodnocená. Abyste mohli určit férovou cenu akcie (tzn. její “hodnotu”), je potřeba si spočítat její vnitřní hodnotu. Ke spočítání této férové ceny se používá více metod, ale jelikož se jedná o trochu složitější metody, budeme se jim věnovat později. A tedy, kdy akcii nakoupit?

K nákupu je samozřejmě ideální, pokud je akcie podhodnocená – to si můžete představit jako zboží, které nakupujete ve slevě. A zde se právě využívá zařazení akcií do jednotlivých sektorů. V jeden okamžik mohou být technologické akcie nadhodnocené, a naopak třeba zdravotnické firmy podhodnocené. V danou chvíli tedy nakoupíte akcie zdravotnických firem a počkáte si, až technologické firmy “zlevní.” Poté už stačí mít plán na to, kolik kterých akcií chcete mít v portfoliu, a podle toho dokupovat.

Jsou tedy lepší ETF, akcie, nebo kombinace obojího?

Na to se podíváme ve třetím článku, který najdete zde: odkaz.

Rozcestník

Nerozumíte některým slovům?

Po kliknutí na zvýrazněná slova se dostanete na náš Slovník pojmů.

Už jste součástí naší komunity?

Pokud jste něčemu nerozuměli, nebo by vás zajímaly ty nejaktuálnější informace, tipy, či zajímavá doporučení, připojte se zdarma do naší komunity!

Upozornění: některé informace jsou kvůli lepší srozumitelnosti článku záměrně zjednodušeny.