3/ Jak sestavit své první investiční portfolio? (kombinace aktivního a pasivního investování)
Vítáme vás u třetího edukačního článku. Přestože se jedná o článek určený převážně pro začátečníky, doporučujeme jeho přečtení všem. (V případě, že jste nečetli předešlé dva články, doporučujeme je přečíst, protože zde navazujeme na jejich obsah.)
Než se pustíme do kombinací aktivního a pasivního investování, podíváme se detailněji na význam složeného úročení.
Využití složeného úročení
Nejdříve se podíváme na tu nejdůležitější věc celého investování – složené úročení. Jak vlastně funguje? O tom jste pravděpodobně už slyšeli ve spojitosti s dlouhodobým investováním, ale co to konkrétně znamená? Složené úročení stojí na principu procentuálního zhodnocování peněz.
Budeme se věnovat investicím a zhodnocení investic. Uvedené situace berte pouze jako ilustrační, nikdo nemůže zaručit, že výnosy z trhu budou právě takové, jako jsou v těchto příkladech. Pokud tedy investujeme 10 000 Kč a každý rok je budeme úročit 10%, tak po prvním roce budeme mít 11 000 Kč. Po druhém roce ale nebudeme mít 12 000 Kč, ale 12 100 Kč. Rozdíl je sto korun, tak to nic není. Ale je, hlavně v delším časovém horizontu. Níže je tabulka, jak by vypadala investice 10 000 Kč při ročním zhodnocení 10%, v průběhu deseti let při použití normálního a složeného úročení:
Vidíte rozdíl? Pro lepší ukázku si to ještě ukážeme na grafu. Žlutou barvou je průběh investice při běžném úročení, červená barva ukazuje dodatečný zisk při použití složeného úročení:
Tady už je rozdíl dobře viditelný. A dobře ukazuje, že “procentuální výnosy” jsou lepší než fixní výnosy. Úrok při složeném úročení je procentuálně stále stejný, ale jeho hodnota v korunách se stále zvyšuje.
Pojďme graf upravit do modelu, kterým by se dal využívat v běžném životě. Pokud bychom tedy investovali pravidelně každý měsíc 5 000 Kč, náš investiční horizont (tedy jak dlouho plánujeme mít peníze v investicích) by byl 30 let a průměrné roční zhodnocení by bylo 10%, jaký by byl výsledek? Žlutou barvou je výše částky, kterou investujeme, pokud by nebyla nijak úročena. A červenou barvou je znázorněn efekt složeného úročení. Graf je v milionech korun. korunách, to znamená že 2000 jsou dva miliony korun.
Za 30 let jsme do akcií nevložili ani 2 miliony korun, ale hodnota našeho portfolia je více než 10 milionů korun. Uložení volných peněz do investic tedy není špatný nápad. Na závěr se tedy nabízí otázka, jestli lze nějakým způsobem zlepšit výsledek investice? Ty způsoby jsou 3. Buď zvýšíte vámi měsíčně investovanou částku, nebo budete investovat déle, nebo zvýšíte roční zhodnocení portfolia z 10% třeba na 12%. Všechny 3 možnosti budou mít velký vliv, ale nejjednodušší možností je prodloužit investiční horizont. Tedy neinvestovat třeba 30 let, ale 35 či 40. Růst hodnoty vaší investice je obzvlášť v pozdějších rocích rychlejší a rychlejší.
A teď pojďme na to, podle čeho si zvolit ideální kombinaci pasivního a aktivního investování.
Pasivní, nebo aktivní investování?
Složit si portfolio pouze z akcií je samozřejmě možné, ale jedná se o těžší disciplínu. Musíte daným akciovým firmám dobře rozumět a ideálně stále sledovat vývoj jejich akcií. Proto je dobrý nápad zařadit do portfolia také některá ETF. V prvním článku jsme si představili ty nejznámější, a teď si ukážeme příklady, kolik % portfolia ETF mohou tvořit.
Při skládání portfolia je důležité znát níže uvedené faktory (vztah k riziku a časový horizont):
Vztah k riziku
Každý investor má jinou osobnost. Někomu by nevadilo být rok 40% v mínusu, někomu by se špatně spalo s vědomím, že se může dostat na půl roku do mínusu 20%. Podle vašeho vztahu k riziku se poté zvolí vhodná ETF či vhodné akcie.
Jak zjistit, jaký je váš vztah k riziku? Zkusit zainvestovat malou částku do volatilnějšího aktiva (technologická akcie, kryptoměna,…) a uvidíte, co to s vámi udělá.
Pokud vám tedy nevadí podstoupit vyšší riziko, můžete kupovat jednotlivé akcie.
Časový horizont
Druhým důležitým faktorem je váš investiční časový horizont. Neboli – za jak dlouho plánujete vybírat investice, nebo za jak dlouho budete peníze potřebovat? Nejčastěji se uvádí věk kolem 65 let, tedy aktuální věk odchodu do důchodu. Ale,… věříte na důchody za 30, 40 let?
Pokud je váš časový horizont kratší, třeba do 10 let, je dobré zvážit, zda jsou akcie či akciová ETF vhodnou investicí. Existují další možnosti zhodnocování peněz, u kterých nehrozí tak vysoká volatilita, jako u akcií. O těchto možnostech se dozvíte v dalších edukačních článcích.
Pokud je délka vašeho investičního horizontu do 10-15 let, dobrou volbou mohou být ETF a méně rizikové akcie, či dividendové akcie. No a pokud je váš investiční horizont delší než 15 let, můžete si dovolit investovat do rizikovějších aktiv, které mají z dlouhodobého hlediska vyšší výnosnost.
A nyní se pojďme podívat na to, jak přistoupit k pasivnímu a aktivnímu investování při tvorbě portfolia:
Modelová portfolia
Portfolio č. 1
Pasivní investování → 70% – 90%
Aktivní investování → 10% – 30%
- Jedná se o velmi konzervativní přístup, většina portfolia je tvořena ETFky. Portfolio je diverzifikované, nevyžaduje od vás skoro žádný čas, pravidelné investice se dají automatizovat.
- Zároveň je portfolio méně volatilní, a předpokládaná výnosnost může být mírně nižší.
- Vhodné pro investory s kratším časovým horizontem, či s horším vztahem k riziku.
Portfolio č. 2 ❰ NEJOBLÍBENĚJŠÍ
Pasivní investování → 30% – 50%
Aktivní investování → 50% – 70%
- Tato skladba portfolia se dá považovat za zlatý střed, je vhodné pro většinu investorů. ETF v portfoliu zaručují určitou stabilitu, diverzifikaci, ale zároveň vám dávají spoustu prostoru pro výběr jednotlivých akcií.
- Toto portfolio od vás vyžaduje určitý čas, jelikož v něm máte více než 50% jednotlivých akcií, měli byste být v obraze a vědět, co se s danými firmami děje. Na druhou stranu ale můžete mít zajímavé zisky, něco se naučíte, a zjistíte, že investování je zábavné.
Portfolio č. 3
Pasivní investování → 10% – 20%
Aktivní investování → 80% – 90%
- Toto složení portfolia lze označit jako nejvíce rizikové. Není vhodné pro lidi s kratším investičním horizontem, těm, kteří investování nemohou věnovat dostatek času, nebo těm, kterým by mohla vadit zvýšená volatilita.
- Portfolio je složené z jednotlivých akciových titulů, proto je nutné sledovat vývoj ekonomiky, jak se daří daným firmám, apod.
- ETF používaná v tomto portfoliu mohou být často sektorová ETF. Toto složení portfolií používají investoři, kteří se v trhu vyznají, či přesně vědí, co od svých investic očekávat, a jaké nástroje k tomu použít.
Jaké jsou konkrétní kroky vedoucí k vytvoření portfolia?
Na konkrétní postup krok za krokem se podíváme ve čtvrtém článku, posledním z této úvodní série.
Rozcestník
Nerozumíte některým slovům?
Po kliknutí na zvýrazněná slova se dostanete na náš Slovník pojmů.
Už jste součástí naší komunity?
Pokud jste něčemu nerozuměli, nebo by vás zajímaly ty nejaktuálnější informace, tipy, či zajímavá doporučení, připojte se zdarma do naší komunity!
Upozornění: některé informace jsou kvůli lepší srozumitelnosti článku záměrně zjednodušeny.