Nejznámější kryptoměny

Základní informace a zajímavosti jsme již prošli v prvním článku, nyní se podíváme na některé známější kryptoměny, jejich zajímavosti, využití, apod.
Na konci článku bude rozcestník na další články, které navazují na tento.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin je nejstarší a aktuálně největší kryptoměnou, je tu s námi už od roku 2009. Autorem Bitcoinu je Satoshi Nakamoto (jedná se nejspíše o přezdívku, jelikož žádný člověk se k vytvoření Bitcoinu nepřihlásil). Je jedinečný i z toho důvodu, že je kompletně decentralizovaný. Bitcoinem se dá prostřednictvím decentralizované P2P sítě také platit. Bitcoin má maximální možný počet vytěžitelných Bitcoinů, který je stanovený na 21 milionů. Počítá se s tím, že převážná část Bitcoinů bude vytěžená v roce 2030. V této síti figurují pouze dva druhy subjektů – koncoví uživatelé a těžaři. Co se týká bezpečnosti, jedná se o vyspělou síť, a kryptografie Bitcoinu ještě nebyla prolomena. Cílem útoků jsou čas od času burzy.

Ethereum (ETH)

Ethereum je druhou největší kryptoměnou co se kapitalizace týká. Ethereum vzniklo v roce 2015, a bylo naprogramované Vitalikem Buterinem. Na Ethereum síti je možné vytvářet decentralizované aplikace – má tedy narozdíl od Bitcoinu praktické využití. Ovšem poplatky na Etherové síti jsou v porovnání s jinými kryptoměnovými sítěmi relativně vysoké. Stejně jako Bitcoin je Ethereum decentralizovanou platformou, a nepodléhá tedy dohledu státních ani jiných finančních institucí. Na bázi Etherea také běží nejvýznamnější NFT tržiště OpenSea.

Tether (USDT)

Tether je kryptoměna, která funguje jako tzv. “stablecoin”. Cena Tetheru kopíruje cenu amerického dolaru (USD). Proto se jedná (v porovnání s jinými kryptoměnami) o stabilní kryptoaktivum, které je mnohými obchodníky používáno jako “bezpečný přístav” v čase prudkých poklesů trhů. USDT bylo spuštěno v roce 2014. Nyní je pod správou společnosti Tether Limited, a každý token (tedy 1 USDT) by měl být krytý jedním dolarem (1 USD), který má společnost ve vlastnictví jako fyzickou rezervu. A jaký je důvod existence USDT a stablecoinů obecně? Stablecoin je považován za kryptoměnu, při obchodování kryptoměn vůči stablecoinům máte nižší poplatky, vyšší rychlost, a další výhody.

Binance Coin (BNB)

Binance coin je kryptoměna vytvořená a spravovaná burzou Binance (největší kryptoburza celosvětově). S růstem Binance se začalo dařit i BNB. Maximálně bude vytěženo 200 milionů tokenů, s tím, že v průběhu dalších let jsou jednotlivé tokeny burzou vykupovány od lidí zpět a poté jsou ničeny (tzv. spalovány). Tímto procesem dochází ke snižování počtu tokenů v oběhu, čímž dochází k růstu hodnoty a ceny této kryptoměny. Co se týká využití, pokud obchodujete na Binance a máte nakoupený určitý počet BNB tokenů, máte výrazné slevy na poplatcích za jednotlivé obchody/transakce.

Ripple (XRP)

Ripple je decentralizovaná kryptoměna vytvořená v roce 2012 a nyní spravovaná společností Ripple Labs. Princip je trochu odlišný od jiných kryptoměn, neprobíhá zde žádná těžba, ale hned zpočátku bylo uvolněno všech 100 bilionů tokenů (z čehož Ripple Labs drží 60%). Tato kryptoměna byla založena s cílem usnadnění mezinárodních převodů kryptoměn či fiat měn mezi bankami nebo burzami. Výhodou měly být nízké poplatky a okamžité zpracování.

Zaujali jsme tě a chceš se k nám přidat?

Najdeš u nás vhledy do ekonomiky, investování, aktuálního dění, a to vše v přátelské komunitě.

Cardano (ADA)

Cardano je proof-of-stake blockchainová síť vytvořená v roce 2017. Zakladatelem Cardana je Charles Hoskinson, který ho začal vyvíjet už v roce 2015. Na Cardanu je možné podobně jako na Ethereum síti vytvářet decentralizované aplikace se smart kontrakty. V rámci Cardana pracuje tým na výrazných inovacích a implementacích do reálného světa, je ovšem otázkou, zda-li se Cardanu daří naplňovat svůj potenciál. Co se týká využití, ve srovnání s ostatními podobnými projekty Cardano mírně zaostává.

Solana (SOL)

Solana je blockchain, s jehož vývojem se začalo v roce 2017 a v roce 2020 byl úspěšně spuštěn. Solanová síť vyniká vysokou rychlostí a rozumnými poplatky, podporuje tvorbu smart kontraktů či decentralizovaných aplikací. Na Solaně také vznikla spousta NFT projektů (po Etheru se jedná o 2. největší NFT tržiště) či DeFi platforem. Solana funguje na bázi proof-of-stake a proof-of-history. Výhodou Solana ekosystému je také podpora známými společnostmi, jako jsou Google, Stripe, Discord, apod. Solana je projekt se solidním potenciálem.

Polygon (MATIC)

Polygon (dříve známý jako Matic network) byl spuštěn v roce 2017. Jedná se o první platformu na škálování Etherea a vývoj další infrastruktury. Součástí je tzv. Polykon SDK, což je nástroj na podporu vývoje dalších aplikací. Zjednodušeně se tedy jedná o nástroj, který slouží jako podpora pro vývoj projektů a aplikací na Etheru. Samozřejmostí jsou rychlejší a levnější transakční náklady, či vyšší bezpečnost na Ethereové síti. Při těchto všech vylepšeních ale Polygon stále zachovává vysokou míru decentralizace.

Polkadot (DOT)

Polkadot je blockchainová platforma a kryptoměna, která byla spuštěna v roce 2020. Výhodou Polkadotu je schopnost poskytovat vzájemnou kompatibilitu mezi různými blockchainy (jako je např. posílání zpráv, vykonávání transakcí, apod.) bez nutnosti třetí strany. Tato technologie je dobře škálovatelná. Další výhodou je, že umožňuje původně “neblockchainovým” datům či strukturám stát se tzv. parachainy.

Litecoin (LTC)

Litecoin je kryptoměna, kterou vytvořil v roce 2011 Charlie Lee. Byla vytvořena na základě podobného principu jako Bitcoin, jen s použitím jiných algoritmů. Hlavně zpočátku se jednalo o alternativu Bitcoinu, která byla výrazně rychlejší, měla vyšší kapacitu obchodů, atd. Těžba je 4krát rychlejší než u BTC. Maximální plánovaný počet tokenů v oběhu je 84 milionů, tedy 4krát více, než u Bitcoinu. Jinak má Litecoin podobné využití jako Bitcoin, používá se tedy často jako platební prostředek, či jako “uchovatel” hodnoty. Tedy takový druhý Bitcoin.

Sleduj nás na sociálních sítích!

Pravidelně přidáváme obsah na Instagram a Facebook. Hlavním komunikačním kanálem je pro nás Discord server. Různá edukační videa najdeš na našem YouTube kanále. Stojí za to nás odebírat!

Chainlink je decentralizovaná síť, která byla spuštěna v roce 2019. Je postavená na Etheru a slouží jako nástroj k propojení “reálného světa” a blockchainové technologie. Teď to popíši “polopatě” – Chainlink je tedy schopný dostat data z reálného světa (která jsou např. tajná, nebo s nimi nemá manipulovat někdo neoprávněný) do tzv. hybridních smart kontraktů, poté přes jakýkoliv blockchain transferovat, a poté opět z těchto kontraktů extrahovat do normálních dat. S tím, že toto by bylo možné napojit na weby, automatizovat, atd.Vše při zachování nejvyšší míry zabezpečení, decentralizace, a rychlosti. Aktuálně je Chainlink využíván k zabezpečení např. finančních dat u decentralizovaných protokolů (tzv. DeFi).

Uniswap (UNI)

Uniswap je jednou z prvních a nejvýznamějších decentraliovaných burz (tzv. DEX). Token UNI a celá platforma byly představeny v roce 2020 s pomocí airdropu. Na Uniswapu se eliminují některé nevýhody centralizovaných burz, jako jsou potenciální bezpečnostní rizika, nebo problémy s likviditou. Tato burza využívá tzv. automatizovaného market makera a poskytovatele likvidity, kteří za tuto službu dostávají jako odměnu poplatek 0,3% z každé provedené transakce na tomto protokolu.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin je kryptoměna vytvořená v roce 2013 jako meme-kryptoměna. Vytvořená je na podobném stylu jako Litecoin. Nemá omezené množství vytěžitelných coinů, a co se týká využitelnosti, byl používán jako “odměna” na redditu pro autory zajímavých příspěvků. Jiné zásadní využití nemá. Do centra pozornosti se dostal poté, co o něm začal tweetovat Elon Musk. Dogecoin má relativně velkou kapitalizaci, a je ukázkou toho, že dobrý marketing je často víc než kvalita či využitelnost samotného projektu.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu je další ukázkou meme-kryptoměny, která zažila raketový růst. Během 8 měsíců se její cena zvýšila 150 tisíc krát. Při jejím vytvoření dostal 50% veškerých tokenů Vitalik Buterin (zakladatel Etherea), zbytek byl “poskytnutý světu”. Na bázi této kryptoměny vznikla decentralizovaná burza Shibaswap, ale upřímně, Shiba Inu jako kryptoměna nemá reálné využití, a případný budoucí růst bude podmíněn opět bullmarketem a marketingem – podobně jako tomu je u Dogecoinu.

Rozcestník dalších článků

Prošli jsme si tedy pár nejvýznamnějších kryptoměn, a teď je čas na to si zhodnotit nejznámější kryptoměnové burzy.

Srovnání kryptoburz najdete zde.

Spousta výše zmíněných kryptoměn souvisí s NFT

Pokud se o nich chcete dozvědět více, klikněte sem.

Chcete se pravidelně dozvídat zajímavé zprávy a novinky ze světa akcií, či mít možnost se na cokoliv zeptat?

Přidejte se k nám na Discord.

Nerozuměli jste některým slovům?

Proto zde máme Slovník pojmů (najdete ho i v menu), ve kterém více odborné pojmy stručně a srozumitelně vysvětlujeme.