Srovnání kryptoburz
Zde si porovnáme trochu detailněji jednotlivé kryptoměnové burzy.
Narozdíl od akcií se největší burzy od sebe nijak výrazně neliší (ať už mluvíme o poplatcích, či o uživatelském prostředí). Důležitým rozhodovacím prvkem při výběru burzy se tedy stává její důvěryhodnost. Kryptoměnový trh není regulován tak, jako akciový, proto existuje u každé kryptoměnové burzy určité riziko jejího kolapsu. Ovšem pokud je burza robustní, zaběhlá, a již přečkala několik bearmarketů, riziko jejího kolapsu je výrazně nižší, než u jiných burz. A mezi bezpečnější burzy řadíme Binance, či Bybit.
Binance
Platforma v češtině: Ano
Mobilní aplikace: Ano
Poplatky spot: 0,1% & 0,1%
Poplatky futures: 0,02% & 0,04%
Minimální vklad: 10 Kč
Výběr kapitálu: na bankovní účet
Poplatek za výběr: 125 Kč
Minimální nákup: 10$
Počet kryptoměn: přes 350
Futures: Ano
Ideální pro: začátečníky až pokročilé
Vhodné pro: investování a trading
Odkaz na založení účtu: BINANCE
Binance je největší kryptoměnová burza na světě. Existuje od července 2017, v kryptosvětě se tedy jedná o “zažitou burzu”. Nabízí obchodování s futures, spot, opcemi, apod. Osobně Binance používáme, a s uživatelským prostředím jsme spokojeni.
Bybit
Platforma v češtině: Ne
Mobilní aplikace: Ano
Poplatky spot: 0,1% & 0,1%
Poplatky futures: 0,01% & 0,06%
Minimální vklad: 10 Kč
Výběr kapitálu: na bankovní účet
Poplatek za výběr: 100 Kč
Minimální nákup: 20$
Počet kryptoměn: přes 130
Futures: Ano
Ideální pro: mírně pokročilé až pokročilé
Vhodné pro: investování a trading
Odkaz na založení účtu: BYBIT
Bybit je tedy burza podobná Binance. Účet na Bybit mám čistě z důvodu diverzifikace. Používání obou platforem zároveň je bezproblémové a snadné, jelikož se od sebe skoro neliší. Bybit byla založena v roce 2018, a jedná se o burzu, která stále přichází s novými inovacemi (v porovnání s jinými burzami).
Co se týká obchodování s futures, tak tyto dvě burzy patří mezi nejlepší. Na trhu je spousta dalších burz, ale většinou se jedná o burzy, které nemají moc výrazné (praktické) výhody oproti Binance či Bybitu. Pokud chcete investovat do kryptoměn na delší dobu a s většími částkami, stojí za to se zamyslet nad pořízením hardwarové peněženky.
Zaujali jsme tě a chceš se k nám přidat?
Najdeš u nás vhledy do ekonomiky, investování, aktuálního dění, a to vše v přátelské komunitě.
Aby nebyl tento přehled takto stručný, zmíníme zde ještě další známé kryptoburzy, u každé je její rychlé zhodnocení.
Bitfinex
Bitfinex je jedna z nejstarších burz, vznikla již v roce 2012. Aktuálně nabízí více než 180 kryptoměn. Jedná se o profesionálnější platformu, která není v češtině a je vhodnější pro již zkušené tradery. Jinak ale bezpečná platforma, ke které nemám žádné větší výtky.
Crypto.com
Crypto.com je burza z konce roku 2019, a pravděpodobně jste o ní už slyšeli (kvůli velkému objemu marketingu). Platforma není v českém jazyce. Zde bych zmínil, že klasické pákové (futures) obchodování zde není, existuje náhrada ve formě tzv. crypto credit, ale poplatky jsou relativně vysoké. Crypto.com nemá oproti ostatním burzám větší nevýhody (až na absenci futures), ale nenašel jsem zde nějaký důvod, proč by byla výhodná v porovnání s Binance, Bybitem či Bitfinexem.
Coinbase
Coinbase je americká kryptoměnová burza založená roku 2012, zároveň je jako jediná kryptoburza zalistovaná na americké akciové burze. Zde musím zároveň dodat, že cena této akcie je podobně volatilní, jako bitcoin. Burza nabízí přes 200 kryptoměn, ale má relativně vysoké poplatky. Jedná se o poměrně známou burzu, a začátečníci často využívají služeb této burzy kvůli dobře vypadající mobilní aplikaci a různým bonusům, které jsou zde nabízeny. Ovšem, je to vykoupené již zmíněnými vyššími poplatky.
Rozcestník dalších článků
Chcete se pravidelně dozvídat zajímavé zprávy a novinky ze světa akcií, či mít možnost se na cokoliv zeptat?
Přidejte se k nám na Discord.
Něčemu nerozumíte?
Proto zde máme Slovník pojmů (najdete ho i v menu), ve kterém více odborné pojmy stručně a srozumitelně vysvětlujeme.